Proiecte si programe educative

ACTIVITĂȚI EXTRACURRICULARE

  • Cursuri de karate
  • Cursuri de dans
  • Cursuri de informatică
  • Cursuri de chitară, de artă dramatică, de pictură, de canto, organizate în cadrul programului realizat cu Primăria Sectorului 3 „Pepiniera de talente”.
  • Tabere tematice
  • Excursii tematice
  • Vizite la Atelierele de creație
  • Vizionarea de spectacole la Opera comică pentru copii, teatru de păpuși, circ, vizionarea de filme 3D
  • Vizite la diverse case memoriale
  • Vizita la Casa experimentelor, la Biblioteca Națională, la diverse muzee
  • Organizarea de serbări școlare
  • Activități dedicate cinstirii marilor evenimente istorice
  • Organizarea Zilei școlii
  • Organizarea Zilei Porților deschise pe data de 27 februarie 2016

PROIECTE ȘI PROGRAME

  1. ”Copil ca tine sunt și eu” – parteneriat cu Școala nr. 117 și Fundația N. A
  2. Clubul de mișcare și distracție
  3. Programul ” Și eu trăiesc sănătos” – SETS, organizat de Fundația PRAIS și EcoKids
  4. Concursuri în parteneriat : ”Fii inteligent la matematică” , ”Comunicare și ortografie” , ”Concursurile Comper”, ”Pașaport pentru cultură”
  5. ”Galele Circului”
  6. Parteneriate:
  • ”Noi și chimia” în parteneriat cu Colegiul Național ”Iosif Vulcan” Oradea
  • Junior Achievement, programul de dezvoltare a abilităților pentru viață și profesie, clasele a VII-a și a VIII-a
  • Junior Achievement, ”Familia mea”, clasa a II-a
  • ”Baterel și Lumea NON-E”
  • ”Copiii înverzesc România – Mic și ecologist”
  • ”Finalizarea Stației de Epurarea Glina, reabilitarea principalelor colectoare de canalizare și a canalului colector Dâmbovița, în Municipiul București”
  • ”Preveniț, tratați, fiți sănătoși” în parteneriat cu Asociația Credință și Dragoste
  • Parteneriat de colaborare cu Poliția Locală
  • ”Și nouă ne pasă” parteneriat cu Școala Specială Sfântul Nicolae
  • ”Ora de educație rutieră”, locul II obținut

 

Ceea ce ne diferențiază de celelalte școli sunt rezultatele obținute la olimpiadele și concursurile școlare și accentul pe care îl punem pe studiul limbilor străine într-un context intercultural:

Numele si prenumele elevului Clasa Premiul obtinut/Concursul
Circu Sara II A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III
Petrescu Iulia II A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul II
Petrovici Andreea II A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul II
Zaharia Adrian II A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul II
Dumitrescu Andrei II B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul II
Mihai Ioana II B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III
Stan Andrei II C Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper  - Locul II
Botoroaga Corina IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper  - Locul I - Ortografie
Stanciu- Lixandru Mihaela IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul I - Ortografie
Constantinescu Ana Maria IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul I - Ortografie
Radu Ana Maria IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul I - Ortografie
Manica Iulian IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul I - Ortografie
Ghita Mara IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul I - Ortografie
Ghelbereu Eduard IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul I - Ortografie
Cratofil Victor IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul II - Ortografie
Ciuperca Victor IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul II - Ortografie
Calitoiu Andrei IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul II - Ortografie
Babasa Ana IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III - Ortografie
Borozan George IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III - Ortografie
Filip Ana IV A Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III - Ortografie
Dima Daniel IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper  - Locul II- Comunicare
Gheorghita- Fleseru Catalin IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul I - Comunicare
Mehtupciu Alexandru IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III- Comunicare
Micu Rianna IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III- Comunicare
Bartis Gabriela IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III
Cretu Lucian IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper  - Locul III
Gheorghe Damian IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III- Comunicare
Serban Mario IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III- Comunicare
Simoiu Tiberiu IV B Concursul National de Competenta si performanta pentru elevi si profesori  - Comper - Locul III- Comunicare
Iancu Bianca Maria V B Concursul internațional de handbal –

Locul II

Cucu Alexandra V B Concursul național de karate- Cupa națională - locul I
Cretu Lucian Catalin V B Concursul internațional de dans sportiv - locul III
Iancu Denisa V C Concurs de dans sportiv - Greek Open Thessaloniki
Vasile Antonia VI B Concursuri internaționale de dans : "Dance World Cup"- Locul II; ESDU- locul I; BDF- locul I
Cucu Andreea VII B Locul III la Campionatele Europene din Germania
Doicu Andrei VII B Concursul National de Geografie- TERRA

Etapa pe municipiu, premiul al II-lea

Etapa națională - premiul I

COMPER - Limba română,

Etapa națională premiul al II-lea

Tabacu Mihnea VII B Concursul National de Geografie- TERRA

Etapa pe municipiu, mențiune

Diploma de participare la Campionatul International de la Viena

Olimpiada de Lingvistică

Etapa pe municipiu, premiul al III-lea

Lupu Antonio VII B Mențiune la Concursul National de Geografie- TERRA

 

Tompos Alexandra VIII B Concursul de TAEKWONDO –

Locul II - Dacic Trophy

Petcu Alexandru Gabriel

 

VIII C

 

Concursul de coregrafie ESDU - Locul I

COMPER- Etapa națională- Limba română

premiul al III-lea

Miu Diana Mihaela V B COMPER- Limba română

Etapa națională, premiul al III-lea

Nedelcu Victor VI A Olimpiada de Lingvistică

Etapa pe municipiu,

premiul al III-lea

Burcușel Monica VI A Olimpiada de fizică

Etapa pe sector,  premiul al III-lea

Isaia Carmen Olimpiada de biologie

Etapa pe sector, premiul al III-lea.

Etapa pe municipiu, premiul al III-lea

Dinu Ștefania Olimpiada de biologie

Etapa pe sector, premiul al III-lea.

Etapa pe municipiu, menţiune

Hamod Samir VII B Olimpiada de biologie

Etapa pe sector, menţiune

Georgescu Sabina

 

VII A Olimpiada de biologie

Etapa pe sector, menţiune

Olimpiada de Limbi Romanice,

Limba italiană- Etapa municipală, premiul I

Etapa națională, premiul I

Stroe Andreea Beatrice VII A Olimpiada de Limbi Romanice,

Limba italiană- Etapa municipală, premiul I

Etapa națională, premiul al III-lea

Melinte Lorena VII A Olimpiada de Limbi Romanice,

Limba italiană- Etapa municipală, premiul  al II-lea

Suciu Ana Maria VII A Olimpiada de Limbi Romanice,

Limba italiană- Etapa municipală, premiul  al II-lea

Manolache Andrada VII A Olimpiada de biologie

Etapa pe sector, menţiune

Olimpiada de Limbi Romanice,

Limba italiană- Etapa municipală, premiul  al III-lea

Cristache George VIII A Olimpiada de chimie

Etapa pe sector, premiul al II-lea

 

ȘCOALĂ DUPĂ ȘCOALĂ
 
  Asociația ABECESAR 116 - Altceva pentru copilul tău!
 
Programul SDS al școlii se desfășoară  între orele 1200- 1800 și asigură copilului dumneavoastră:
ü  Supraveghere și îndrumare în efectuarea temelor,asistată de personal calificat din școală
ü  Completarea cunoștințelor dobândite în timpul programului școlar sau aprofundarea ariilor de interes
ü  Servirea mesei de prânz în sala de mese a școlii. Masa de prânz este pregătită în ziua respectivă, folosind ingrediente proaspete, atent selecționate. Oferim un meniu variat și echilibrat, stabilit împreună cu cadrele medicale, respectând principiile nutriționale necesare în dezvoltarea și creșterea copilului .
ü  Program de odihnă într-o sală special amenajată
ü  Activități opționale desfășurate cu profesori /  instructori calificați: dans, pictură, limbi străine
ü  Activități extracurriculare : vizite la muzee, Grădina Botanică, Grădina Zoologică, spectacole de circ, teatru, excursii, tabere .
ü  Activități de recreere : audiții muzicale, povești, jocuri în aer liber
Programul se derulează inclusiv pe perioada vacanțelor ( la solicitarea părinților) , în intervalul 800-1800 .
           Persoane de contact: Diță Camelia 0723500200
             Niță Loredana 0724462195
             Voicu Ionela 0720056898