OFERTA EDUCATIONALA

În acest an școlar funcționează în școală 19 clase primare si 11 clase gimnaziale după cum urmează :

  • 5 clase pregătitoare
  • 3 clase I
  • 4 clase II
  • 3 clase III
  • 5 clase IV
  • 3 clase a V-a din care 2 clase cu studiu intensiv al limbii engleze
  • 3 clase a VI-a din care 2 clase cu studiu intensiv al limbii italiene
  • 3 clase a VII-a din care 2 clase cu studiu intensiv al limbii italiene
  • 3 clase a VIII-a din care 2 clase cu studiu intensiv al limbii italiene

Oferta curriculară urmărește în anul școlar 2015-2016 să folosească cu randament maxim resursele umane, materiale,  în scopul de a răspunde nevoilor și intereselor elevilor noștri, pentru o mai bună integrare socială, o valorizare a aptitudinilor acestora.

Datorită renumelui școlii dobândit ca urmare a participării elevilor noștri de-a lungul anilor la concursurile școlare, precum: Comper, olimpiada de limbă și comunicare, olimpiadele de limbă engleză,  biologie, chimie, istorie, cât și rezultatele excepționale la olimpiada de limbă italiană și la olimpiada de geografie, ambele la faza națională, concursul Terra, elevii și părinții au ales, la propunerea Consiliului pentru Curriculum, opționale și extinderi aparținând ariilor curriculare Limbă și comunicare și Om și societate.

Celelalte opționale răspund cerințelor educației moderne care presupune capacitatea elevilor de a se adapta ca adulți la o o societate multiculturală, tolerantă și cu o dinamică permanentă.